Hana Skalická
Grafika

Hana Skalická

Narodila se 2.2.1978 v Mladé Boleslavi. Vždycky chtěla zpívat. A taky zpívala. Kromě účinkování v dětských sborech (nejprve při 7. ZŠ v Mladé Boleslavi a později v pěveckém sboru Lyra při Pekařově Gymnáziu v Mladé Boleslavi) sbírala zkušenosti na různých pěveckých soutěžích. Jako malá zejména na Mladoboleslavském vrabci (soutěž pro nejmenší zpěváky). Poté, co začala skládat písně, na Zahradě písničkářů. Mezitím si jako studentka práv a ekonomie přivydělávala zpíváním na plesech, zábavách a v kavárnách. Jak Hanka sama říká, byla to ta nejlepší brigáda v jejím životě, avšak časem jí to omrzelo, neboť chtěla prezentovat vlastní tvorbu a ne pouze převzaté písně, to je přeci jen o něčem jiném. Navíc v kavárně, kam se jdou lidé najíst a pobavit, je souboj zpěvu s vidličkou a nožem návštěvníků restaurace téměř vždy prohranou bitvou.

Na Zahradě písničkářů Hanka účinkovala s menšími přestávkami v letech 2002 – 2007, vždy se probojovala do českého semifinále v Turnově a v roce 2004 i do vysněného finále v Kuřimi. Zde ale vystupovala pod svým dívčím příjmením Schödlbauerová (proto Vám možná Skalická nic neříká :-) )

Zpívání jí ale nestačilo, tak se začala učit hře na hudební nástroje. Nejdříve na zobcovou flétnu. U hraní na flétnu bohužel nejde zpívat, což Hance vadilo, tak přesedlala na kytaru. Protože se chtěla co nejrychleji naučit zejména akordům, aby se mohla doprovázet při zpěvu, začala navštěvovat známého mladoboleslavského hudebníka Milana Klipce, který ji jako dospívající představil v rámci akce Nové tváře mladoboleslavské pop music. Protože ale Hanka chtěla umět na kytaru i noty a všemožné vyhrávky, přihlásila se na hodiny kytary k učiteli klasické kytary, Jiřímu Horáčkovi. Stejně ji ale stále více bavil zpěv, neměla ambice stát se profesionální kytaristkou, takže se časem hodiny kytary staly spíše hodinami zpěvu, neboť když totiž Hanka necvičila a tím pádem neuměla skladbu z klasické kytary, pan učitel Horáček usedaje zpravidla za klavír (někdy za kytaru) jí řekl: "Hano, pojďte si zazpívat". A Hance se ulevilo a hodinu kytary si maximálně užila.

Hanka vystřídala celou řadu kapel, avšak stále ne a ne najít tu pravou. Až jí kdosi řekl, že by si kapelu měla sestavit ona sama dle svého gusta, jinak to nebude fungovat. Kde ale sehnat ty správné hudebníky?

A protože připraveným štěstí přeje, potkala v lednu 2007 při natáčení demo snímku pro účely soutěže Zahrady písničkářů Jiřího Maška. A bylo to tam! Ta kouzelná hudební empatie, kterou u svých spoluhráčů hledala téměř 10 let, ale pořád ne a ne najít to pravé ořechové.

Slovo dalo slovo, Jirka nejen, že se stal Hančiným spoluhráčem, ale ještě sehnal další podobně empatické hudebníky a společně s hančiným dlouholetým spoluhráčem Milanem Zeinerem všichni společně natočili CD Pro Tebe...

...a více se o Hance dozvíte, pokud přijdete na koncert (až bude :-) - připravujeme) a nebo si koupíte cédéčko...

Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!